EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu
Cuma, 15 Haziran 2012 10:27

yorsan__Helal ürün pazarı tüm dünyada giderek büyürken, firmaların "Helal Gıda Sertifikası"na da ilgisi artıyor. TSE'den Helal Gıda Belgesi alan Yörsan, söz konusu belgeyi alan ilk süt ve süt ürünleri firması oldu

Yörsan, daha önce de Türkiye'de Helal Gıda belgelendirmesi yapan GİMDES'ten süt ve süt ürünleri sektöründe helal belgesi alan ilk büyük firma olmuştu.

Helal Gıda Belgesi almak için, TSE'ye resmi başvuru yapıldıktan sonra, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TSE'den konunun uzmanı en az iki kişiden oluşan İnceleme Heyeti tarafından üretim yerinde ilgili standarda göre inceleme gerçekleştiriliyor.

Bu incelemede; belgelendirilmesi talep edilen ürünün üretiminin, standardın öngördüğü şartlarda ve ortamda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği yerinde tespit ediliyor. Üretim yeri incelemesi olumlu bulunan firmaların ürünlerinin laboratuvarlarda muayene ve deneylerinin yapılmasının ardından belgelendirme çalışmasının ilk aşaması tamamlanıyor.

Hazırlanan raporlar Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir üyenin de bulunduğu 5 kişiden oluşan Helal Gıda Belgelendirme Komisyonu'na öneri niteliğinde sunuluyor. Nihai belgelendirme kararı bu komisyon tarafından veriliyor. Oy birliği kararının esas alındığı Komisyon çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığı mensubu üyenin katılmaması durumunda hiçbir karar alınamıyor.

Ürününe Helal Gıda Belgesi alan kuruluşta yılda en az iki kez habersiz olmak üzere ara kontroller yapılıyor. Ayrıca gerektiğinde piyasadan da numune alınarak ürünler denetleniyor. Ara kontroller sonucunda standarda ve sözleşme hükümlerine herhangi bir aykırılık tespit edildiği durumlarda, diğer belgelendirme uygulamalarından farklı olarak, hiçbir uyarı yapılmadan Helal Gıda Belgesi iptal ediliyor.

Lütfen Paylaşın

Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Delicious Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Digg Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in FaceBook Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Google Bookmarks Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Stumbleupon Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Technorati Submit Yörsan, süt ve süt ürünlerinde Helal Gıda Sertifikası alan ilk firma oldu in Twitter
 

 
skoc65