EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı
Cuma, 05 Ekim 2012 11:17

cagri_mk
Çağrı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kara*
“Nielsen araştırma şirketi verilerine göre, 2010’da Türkiye'nin metrekare başına ciro bazında en başarılı yerel marketlerinden biri olarak, model market seçilen Çağrı Hipermarket, discount konseptindek yeni markası Çağrı Semt ile 4 ayda 21 şubeye ulaştı”

“Ölçemediğinizi bilemesiniz, bilemediğinizi de düzeltemezseniz”
Çağrı Hipermarket süpermarket konseptinde 30 şubesi ile 34.000 metrekare alan üzerinde; Mayıs’ın sonunda açılmaya başlanan discount konseptindeki yeni marka Çağrı Semt ise 21 şubede 6 bin metrekare alan üzerinde toplamda bin 800 personel ile hizmet veriyor.
Özellikle İstanbul’da metrekaresi yüksek süpermarket konseptinde uygun yer bulmak giderek zorlaşıyor. Çağrı’nın da bu konseptte şube açmak için belli kriterleri var. Mağaza açmamız için bölgesinin iyi olması, otoparkının olması, kendine ait geniş deposunun olması, mutfak ve yemek yemeyle ilgili personelin sosyal donatı alanlarının olması gibi şartlarımız var. Böylece yılda en fazla 4, 5 mağaza açabiliyorduk. Finansman gücümüz, lojistik altyapımız ve bilgi birikimimize eşit oranda büyüme imkânı bulamıyorduk. Süpermarkette kendi tarzımızın dışına çıkarak büyümek istemediğimiz için de büyüyebileceğimiz diğer alan olan discount marketçiliği seçtik. 4 ay gibi bir sürede de 21 şubeye ulaştık. Discountla ilgili ayrı lojistik birimi, ayrı yönetim ekibi, ayrı idari birimler oluşturduk. Öncelikle merkezi İstanbul olarak kabul edip buradan başlayarak, İzmit, Yalova, Sakarya ve Marmara’nın diğer bölümlerinde istikararlı büyümemizi Çağrı Semt şubelerimizle sürdüreceğiz.
Züccaciye şubelerini arttırmak istiyoruz
Gıda kadar olmasa da ciroların iyi ve karlılığı yüksek olan züccaciye mağazalarımızdan son derece memnunuz. Marketlerimizin yakınlarında züccaciye mağazasına uygun bu tip yerler bakıyoruz, malum burada ürünleri sergilemek için belli bir alan gerekli, fırsatları yakaladığımızda yeni noktalarımız olacak. 
Çağrı Hipermarket model market oldu
Çağrı Market, Nielsen araştırma şirketi verilerine göre, 2010’da Türkiye'nin metrekare başına ciro bazında en başarılı yerel marketlerinden biri olarak, model market seçildi.

Bu başarıya tesadüf eseri ulaşmadık. Öncelikle şubeleri açarken yer seçimine çok dikkat ettik. Ardından kaliteli ürünlerimizi tüketicilere doğru fiyatlarla sunduk. Şubelerimizin soğuk havalarda sıcak, sıcak havalarda serin olmasına dikkat ettik. Personel sirkülasyonunu en alt seviyede tutmaya çalışarak müşterilerimizin hep geldiklerinde tanıdık yüzlerle karşılaşmalarını istedik. Bu anlamda hep teknolojik aletlerin en yenisini tercih ettik. Tek bir amacımız vardı o da müşteriyi memnun etmek.

Amacımız halka arza hazır hale gelmek
Finansal yapımız, bilgi işlem altyapımız, operasyonumuzun ölçülebilirliği gibi tüm konularda 2013’ün başında halka açılmaya hazır hale gelmek için çalışıyoruz. O seviyeye geldikten sonra İMKB’ye başvurmak sorun değil ancak şart da değil.  Firmamızı geleceğe sağlam taşımak için halka açılmasak bile o seviyede olmak önemli diye düşünüyoruz. Zaten başarı sağlamanın dışında yeni TTK ile bu yasal bir zorunluluk haline de geldi. Bu yüzden bütün yerel zincirlerimiz özellikle finans birimlerinde daha düzgün, ölçülebilir, şeffaf yapılar oluşturmak zorunda. Hem kendi şirketleri adına hem de sektöre karşı taşıdıkları sorumluluk adına bunu yapmalılar.
Yereller artık daha başarılı
Bildiğiniz gibi, son yıllarda yereller ulusallara göre çok çok daha başarılıdır. Rakamlar da bunu gösteriyor. Yerellerin ilk zamanlar belki ulusalların gelmesiyle biraz bocalayıp sıkıntıya girdiği oldu. Fakat sonra kısa zamanda kendimizi toparladık. Yereller artık daha dinamik, daha çabuk karar verebiliyorlar. Global düşünüp yerel olarak hareket ettikleri için de başarılı oluyorlar. Son rakamlara göre, ulusal marketler genelde ya duraklama ya da gerilemedeler. Yereller neredeyse ulusal firmalar kadar güce ve sermaye ulaştı. Bazılar bilançolarında zarar bile açmıyorlar. Ama yerellerimiz adım adım büyüyorlar. Bu ülkemiz adına gayet sevindirici.

Bana göre hızlı tüketim ürünlerinde tüketim azalmıyor. Perakende sıkıntılı bir sektördür, zor bir meslektir ama işini iyi yapan için ön açıktır. Aksi taktirde bu şiddetli rekabete işini iyi yapmayanın istikbali karanlık. İşine iyi bakana umutlar vardır.
Altyapı gelişimi, personel eğitimi ve teknoloji
Ölçemediğinizi bilemesiniz, bilemediğinizi de düzeltemezseniz. Öncelikle altyapımızı ve personel yapımızı geliştirmek ve teknolojik anlamda en son yeniliği takip etme konularına ağırlık veriyoruz. Genç kuşaklara işlerimizi doğru şekilde aktarmak ve aile şirketlerimizin devamını sağlamak için teknolojiyi de en doğru şekilde kullanıp süreçlerimizi daha kolay getirmeliyiz.
Her yıl yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz
Şu sıralar devam eden Kentsel Dönüşüm projeleriyle semtlerde önemli farklılıklar meydana gelecek. Büyümede bu konuda büyük önem taşıyor. Bizim her sene en az yüzde 30 büyüme gibi bir hedefimiz var. Bizim perakendeden başka bir işimiz yok. Buradan kazandığımız parayı başka bir yere de göndermiyoruz Bu da demek oluyor ki yeni şubelerimizi açmaya devam edeceğiz. 
*Bu Röportaj, Gıda Yaşam Dergisi'nin 26. Sayısından Alınmıştır.

Lütfen Paylaşın

Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Delicious Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Digg Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in FaceBook Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Google Bookmarks Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Stumbleupon Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Technorati Submit Çağrı Semt 4 ayda 21 şubeye ulaştı in Twitter
 

 
skoc65