EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
PEYMAN
Peyman Kuruyemiş Gıda Aktariye Kim. Mad. Tar. Ürün. San. Ve Tic. A.Ş.
Org. San. Bölg. 9. Cad. Eskişehir
T: +90 222 236 13 25
F: +90 222 236 13 25
E-Mail: peyman@peyman.com.tr 
Web: www.peymen.com.tr

Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği
Cuma, 06 Ocak 2012 10:40

AyhanGneCEO_-_KopyaSaha otomasyonu konusunda Peyman ile özel yazılım geliştirme hizmeti sunan Datagen’in yolları 2003 yılında, Peyman’ın hedeflerine ulaşmasına alt yapı niteliğinde olacak bir uygulama geliştirilmesi konusunda birleşiyor

Nesillerdir kuruyemiş işinde olan Eskişehir’li 3 ailenin 1995 senesinde bir araya gelmesi ile kurulan Peyman’ın kelime anlamı “yemin, ant”.  Ortaklar bir araya gelip, sürekli en kaliteli ürünleri pazara sunacakları konusunda birbirlerine söz verdikleri için şirkete de buna uygun bir isim verilmiş. Kuruluşu takip eden yıllar üretim tesisleri ve makine parkının geliştirilmesi için, sonrasında da ulusal anlamda satış ağı kurulması için ilk çalışmalara harcanmış. Paketli kuruyemiş sektörüne yapılacak yatırımlar için yapılan pazar araştırmalarında farkedilen bir boşluk Peyman’ı uzun dönem hedefleri konusunda cesaretlendirmiş. Firmanın temel kaygısı sadece pazar payını artırmaktan öte, kuruyemişte “tazelik” kavramıyla eşleştirilen marka olabilmek. Sürekli aynı kalitede, aynı tazelikte ürün sunabilmek için en başından beri sıkı bir satınalma ve anlaşmalı tarım faaliyeti yürütülüyor.

Saha otomasyonu konusunda Peyman ile özel yazılım geliştirme hizmeti sunan Datagen’in yolları 2003 yılında, Peyman’ın hedeflerine ulaşmasına alt yapı niteliğinde olacak bir uygulama geliştirilmesi konusunda birleşiyor.

Peyman’ın bu birliktelik öncesi saha yönetimi tamamen muhasebe programı üzerinden takip ediliyor. Haftalarca gecikmeli alınan raporlar, güvenilir olmayan veri, iş gücü kaybı, sahada ve ofislerde yapılan basit hatalar, saha ekibinin muhasebe prosedürleri ile her gün saatlerce vakit kaybetmesi, personel ve bayi sirkülasyonu durumunda karşılaşılan veri kaybı, stok ve cari takibindeki zorluklar, kötü niyetli personelin tespitindeki zorluklar, veri güvenliği, yetki aşımları, unutkanlıklar vs.

Peyman’ın saha otomasyonundan beklentisi genel anlamda 2 kalemde özetlenebilir: Satış süreçlerindeki bu aksaklıkları ortadan kaldırmak, ve karar vericiler için gerekli veriyi hızlı ve hatasız olarak sunmak.

2004 yılında, şirket ortaklarından, firmanın bugünkü CEO’su Ayhan GÜNEŞ liderliğinde İzmir bölge pilot olarak seçilerek saha otomasyonu implementasyonuna başlanır. Projenin çerçevesi, sadece ilk analizlerde tespit edilen problemlerin giderilmesine yönelik değil, firmanın uzun vadeli hedeflerine ulaştığında ihtiyaç duyacağı özelliklere göre belirlenir. Detaylı bir analiz için çalınmadık kapı bırakılmaz. Kullanıcılar, operatörler, satış temsilcileri, yasal merciler dinlenir. Geliştirme süreci sonrasında 2005 yaz aylarında saha testlerine geçilir.

2007’de şirketin hızlı ilerleyişi girişim yatırımcısı Esas Holding’in de dikkatinden kaçmamış ve şirketin %30’luk hissesini satın almış. Bu birliktelikten doğan sinerjinin de desteği ile bugün Peyman kurumsal bir işletme kimliğine ulaşmış durumda.

Uyarlama sürecinde sıklıkla özel geliştirmelere ihtiyaç duyulmuş. 2007 yılında biten ilk uyarlama fazının tamamlanmasının ardından 2008’de Datagen, Evo’nun 2nci sürümü için kolları sıvamış. 2009 yaz aylarında bu sürümün geliştirilmesi tamamlanmış ve bu tarihten itibaren de Peyman’da sürüm geçişi çalışmalarına girişilmiş. 3 ay süren bu migrasyon sonrasında daha stabil ve işlevsellik konusunda çok daha gelişmiş olan 2nci nesil Evo  sahada.

Proje danışmanı ve Datagen’in eğitim ve destek müdürü Hakan AVŞAR, “Peyman’dan uyarlama sürecinde o kadar çok özel geliştirme isteği geldi ki, Evo’yu refactor ederek baştan yazmak zorunluluğu hissettik. Çünkü ilk sürümün temeli bu kadar yüksek bir binayı desteklemeyecekti” diyor. “Ancak, tüm bunları uygulamamıza bir artı değer olarak değerlendirdik ve neredeyse tüm isteklere olumlu yanıt verdik.”

En önemli geliştirmeler ise raporlama motorunda yapılmış. Bu konuda güzel bir örnek sunuyorlar: “Distribütörü olduğu firmanın baskısı ile sahada başka bir otomasyon sistemi kullandığı halde, Evo’nun raporlarından faydalanmak için Evo satın alan ve tüm evraklarını ayrıca Evo’ya kaydeden bir müşterimiz var”.

Sonuçta, Datagen, kısa sürede irili ufaklı 200’ün üzerinde Evo müşterisine ulaşmış, hatta ilk yurt dışı satışını gerçekleştirmiş durumda. Peyman ise Evo yardımıyla sahayı sürekli kontrol altında tutmanın kolaylığı ile, halen devam eden bir atılım süreci gerçekleştiriyor.

Peyman, Evo ile neleri başardı

Projenin saha testlerinin başlatıldığı 2005 yaz aylarında 8 şubesinde 45 sıcak satış aracı ile hizmet veren firma; proje implementasyonun tamamlandığı 2007 yılı sonunda 250 araca, 2011 sonunda 70 distribütörlük ve 400'ün üzerinde satış aracından oluşan bir satış gücüne sahip. Her hafta düzenli ziyaret edilen 85 binden fazla satış noktasına hizmet sunuluyor.

Fiyat ve promosyon gibi tüm satış koşulları ile ilgili tanımlama yetkileri Eskişehir’de merkezi olarak yapılıyor. Bu sayede, unutma veya kötü niyet gibi olumsuzluklar engellendiği gibi, satış temsilcilerinin de fiyat ezberleme zorunluluğu da ortadan kaldırılmış.
Saha yöneticileri, sorumlusu oldukları distribütörlerinin satış raporlarına Web üzerinden anında ulaşabiliyor. Evo, 300'e yakın raporu ile satış yöneticilerinin karar vermek için gerek duydukları tüm veriyi hızlı ve hatasız olarak sunuyor.

Satış temsilcileri her gün rapor ve evrak işleri ile kaybettikleri ortalama 6 saati satışa ayırabiliyor. Rapor verme, aracına mal yükleme gibi işlemler için dahi satış temsilcileri, operatöre ihtiyaç duymuyor. Satış temsilcileri sadece saniyeler içerisinde rapor verme, veri senkronizasyonu, mal yükleme, hatta uygulamanın güncellenmesi gibi işlemlerini tamamlayabiliyor. Bu işlemlerini GPRS ile sahadan veya evindeki kablosuz ağ üzerinden yapabiliyor. Uzak rotalara giden satış temsilcilerinin verisi bu sayede gecikmesiz olarak alınabiliyor.

Sahada düzenlenen evrakların ofislerde ve merkez ofiste tekrar kayıt zorunluluğu ortadan kalktı. Ofis operatörlerinin en önemli görevi raporlama haline gelmiş durumda.

Bu büyüklükteki bir organizasyonda meydana gelen tüm değişiklikler (distribütör, personel değişimi) dinamik bir şekilde karşılanıyor. Yeni ekip aynı gün içerisinde sahaya çıkabiliyor. Bu özellik, Peyman'ın distribütörler üzerindeki kontrol gücünü artırıyor.
Sahadaki 70 ofis ve 400 araç için oluşturulan destek ekibi 2 kişiden oluşuyor. Düşük destek ve bakım maliyeti ile firma işletme giderlerini de minimize etmiş durumda.

Peyman, satış bölgesine ve distribütörün seçimine göre, araç bazında sıcak/soğuk veya karma satış sistemini uygulayabiliyor. Evo'nun sağladığı bu esneklik ile ciro maksimizasyonu sağlanıyor. Soğuk satış sisteminde çalışan distribütörler, faturalandırma ve dağıtım sürecinin tamamını Evo üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Dağıtık yapısı sayesinde teknik arıza, doğal afet durumunda dahi satış operasyonu kesintiye uğramıyor. El terminalleri ofislerden, ofisler merkezden bağımsız olarak çalışmasına devam edebiliyor.

Fabrika ürün deposu ile distribütör depoları arasındaki talep ve sevk hareketleri Evo üzerinden takip edilebiliyor. Distribütör depolarına kurulan özel terminaller ile tüm depo stok hareketleri (sayım, araç yükleme, giriş/çıkış irsaliyesi, üretimden giriş vb.) depocu el terminali üzerinden takip ediliyor. Distribütörler, fabrika deposundan mal taleplerini Web üzerinden iletiyor ve bu talepler distribütörün sorumlu saha yöneticisinin revizyonu ve onayı sonrasında üretim planına dahil ediliyor.

Peyman müşterileri, kendi cari hesap ekstrelerini ve siparişlerini Web üzerinden kaydedebiliyor.

Evo ile Peyman’ın ulusal zincir satış kanalı merkezi olarak takip ediliyor. Bu zincirlerin mağazalarına yapılan teslimatların faturalandırılması Eskişehir’de gerçekleştiriliyor.

Mali evrakların onay ve takibi de Evo üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu sayede aksayan noktalar rahatlıkla belirleniyor.
Evo'nun veri aktarım partneri sayesinde hem Peyman, hem distribütörleri kendi ticari uygulamalarına verilerini bağımsız olarak aktarabiliyor.

Peyman saha ekibinde aktif olarak 19 farklı donanım üreticisine ait terminal çalışıyor. Evo, distribütörlere ve Peyman'a cihaz seçimi konusunda esneklik kazandırıyor.

Lütfen Paylaşın

Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Delicious Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Digg Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in FaceBook Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Google Bookmarks Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Stumbleupon Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Technorati Submit Peyman Kuruyemiş’in Datagen iş birliği in Twitter
 

 
skoc65