EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
articles.jpg
Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor
Çarşamba, 18 Ocak 2012 00:00

darendeDarende Süt firması, ilçede imal ettiği tereyağı, kaymak, peynir gibi süt ürünlerini iç piyasanın yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan'a da satıyor

Malatya'nın Darende ilçesinde 18 yıldır kullanılmayan mandırayı kiralayarak, teknolojisini yeniledikten sonra üretime başlayan Darende Süt firması, ilçede imal ettiği tereyağı, kaymak, peynir gibi süt ürünlerini iç piyasanın yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan'a da satıyor.

Darende Süt Ürünleri Kooperatifi tarafından yaklaşık 25 yıl önce kurulan ve yaklaşık 7 yıl çalıştırıldıktan sonra 18 yıldır atıl kalan mandıra, el değiştirip teknolojisi yenilenince, iç ve dış piyasaya ürün satan bir fabrika haline geldi.

Mandırayı kiralayarak devralan Darende Süt firmasının yöneticisi Mehmet Kankan, yaptığı açıklamada, 23 yıl önce yufkacılık yaparken Bursa'da ürün sattıkları bir peynir dükkanını satın alarak sektöre girdiklerini anlattı.

Bir süre sonra işi daha da büyüterek süt ve süt ürünleri alanında yatırımlar yaptıklarını dile getiren Kankan, Batı'daki büyükşehirlerde yaşayan insanların Malatya yöresinin tereyağı, peynir gibi süt ürünlerini özellikle tercih ettiğini, bu nedenle Bursa'daki imalathanelerinin yanı sıra, yeni bir yatırımla yerinde üretim sistemini uygulamaya koyduklarını kaydetti.

Darende'de 18 yıldır kullanılmayan mandırayı devralarak, teknolojisini yenileyip üretime başladıklarını dile getiren Kankan, tesislerinden Anadolu'nun lezzetini Türkiye ve çevresine yaymaya çalıştıklarını vurguladı.

Kankan, şöyle devam etti:

''Uzun süre Bursa ve civarındaki yerlerden aldığımız sütleri çeşitli ürünler halinde imal ederek pazarladık. Son yıllarda Malatya yöresinin süt ürünlerinin daha çok tercih edilmesinden dolayı memleketimiz olan Darende'deki mandırayı faaliyete geçirerek imalat yapmaya başladık.

Günlük 5 ton işleme kapasitesine sahip tesisimizde yöremizin kendine has lezzetlerini üreterek piyasaya sunuyoruz.''
İç piyasanın yanı sıra Yunanistan, Bulgaristan ve bazı Balkan ülkelerine de ürün sattıklarını belirten Kankan, ''Trakya'daki vatandaşlar, Malatya yöresinin süt ürünlerini özellikle istiyor.

Yurtdışında bu işin pazarlamasını yapan firmalarla yaptığımız bağlantı sonucu Darende'de ürettiğimiz tereyağı, kaymak, peynir gibi lezzetlerimizi uzak diyarlara taşıyoruz'' diye konuştu.

Ayran ve yoğurt imalatına da başlanacak

Yaklaşık bir yıl önce faaliyete geçirdikleri mandırada Darende çevresindeki köylerden süt toplayıp işlediklerini kaydeden Kankan, önümüzdeki günlerde ayran ve yoğurt imalatı yapmak için de yeni makineler aldıklarını söyledi.

Kankan ayrıca yatırımlarını büyütmek ve daha sistemli hale getirmek için Darende'de oluşturulan Organize Sanayi Bölgesi'ne fabrika kurmak için girişim başlattıklarını kaydetti.

Lütfen Paylaşın

Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Delicious Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Digg Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in FaceBook Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Google Bookmarks Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Stumbleupon Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Technorati Submit Darende Süt’ün Yunanistan ve Bulgaristan'a ihracatı sürüyor in Twitter
 

 
skoc65