EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu
Perşembe, 06 Mayıs 2010 20:20


Faaliyetlerine 1963 yılında kurulan bir tavuk çiftliğiyle başlayan Keskinoğlu’nun bugün 2.250 çalışanı bulunmakta ayrıca 400 adet sözleşmeli üretici, gruba hizmet vermektedir. 2009’u yüzde 36 büyüme ve 500 milyon TL ciro ve 42 ülkeye ihracatla kapatan Keskinoğlu 2010’da 650 milyon TL ciroya ulaşmayı ve 55 ülkeye ihracat yapmayı hedeflemektedir. Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu ile söyleştik

Dünden bugüne Keskinoğlu Şirketler Grubu’nu anlatır mısınız? Grup markaları nelerdir?


Keskinoğlu Şirketler Grubu, 1963 yılında İsmail Keskinoğlu tarafından bir tavuk çiftliği olarak kuruldu ve yumurta ticaretine başladı. Hızlı bir büyüme süreci ile 1975 yılında alınan genişleme kararı sonrasında Akhisar’ın Kayalıoğlu Kasabası’nda 60 dönümlük arazide, 10 bin kapasiteli kümeslerle kafeste yumurta tavukçuluğuna geçildi. 1997 yılında 30 bin ton üretim kapasiteli Keskinoğlu Piliç İşleme ve Değerlendirme Entegre Tesisleri açıldı.

Bugün Keskinoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki ünitelerde yıllık , 95 bin ton piliç eti, 30 bin ton ileri işlenmiş piliç eti ve şarküteri ürünleri, 750 milyon adet yumurta, 200 milyon adet viol (yumurta kabı), 9 milyon adet yumurta yönlü dişi civciv, 2 milyon 400 bin adet yarka, 40 milyon adet etlik civciv ve 40 bin ton organik gübre üretimi yapılıyor. Adını Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun Kurucusu İsmail Keskinoğlu’nun doğduğu Yunanistan’daki Ravika Köyü’nden alan Ravika Zeytinyağı Türkiye’de yakaladığı yüzde 7’lik pazar payının yanı sıra, 2009 yılında 42 ülkeye ihracat yapıyor hem de dünyanın en özel lezzet duraklarının ilk tercihleri arasında yer alıyor. Şirket ayrıca 2007 yılında 2 milyon Euro yatırımla Sanikes markası altında tek kullanımlık kâğıt bazlı böbrek küvet, ördek ve sürgü üretimi gerçekleştiriyor.  Son olarak FEM Lojistik ile lojistik sektörüne de giren grup, 250 adetlik frigofirik kamyon ve tırdan oluşan araç filosu ile gıda sektörüne hizmet vermeye başladı. Kullandığı teknolojiyle, ürünlerinin soğuk zinciri güvenliğini her aşamada garanti eden Fem Lojistik, Türkiye’nin önde gelen gıda üreticilerinin tercihi olmaya başladı.

Keskinoğlu Şirketler Grubu bünyesinde 2.250 çalışan bulunmakta ayrıca 400 adet sözleşmeli üretici Keskinoğlu’na hizmet vermektedir.
  

Grup markaları; piliç eti ve yumurta faaliyetlerinde Keskinoğlu, gübre üretiminde Organica, zeytinyağı üretiminde Ravika, lojistik sektöründe Fem Lojistik, kâğıt bazlı sarf sağlık malzemelerinde ise Sanikes’tir.

Keskinoğlu’nun portfölyosunda bulunan son tüketiciye yönelik ürün çeşitleri nelerdir?

Son tüketiciye yönelik ürünler; piliç eti ürünleri, işlenmiş piliç eti ürünleri, yumurta ve zeytinyağı.

 Avrupa Birliği’ne ihracat yapabilir ön izin numarasını alan sayılı piliç eti firmalarından olan Keskinoğlu, bu güvenilirliliği nasıl kazandı?

Bizim de içinde olduğumuz 5 üretici firma 2002 yılında ön izin belgesi aldı ancak ihracat 2009 yılında başladı. İlk ihracatı Keskinoğlu olarak biz Almanya’ya yaptık. Ürünlerimizin ve tesislerimizin dünya standartlarındaki kalitesi ve bu kalitemizi sürdürmemiz bu süreçteki en önemli faktör oldu.

Keskinoğlu, Amerika ve Kanada pazarında 2 yıldır sürdürdüğü pazarlama çalışmalarıyla Ravika Zeytinyağı’nı milyonlarca tüketiciye ulaştırdı.  Çok beğenilen bu ürünün siparişleri 2009’a göre 5 kat arttı. Bu ürün bu noktaya nasıl ulaştı?

Ravika ile sadece Amerika ve Kanada pazarında değil, yurt dışında birçok pazarda önemli sonuçlar elde ettik. Yurt dışında Ravika için birçok tanıtım etkinliği ve Türk Haftası adını verdiğimiz buluşmalar organize ettik. Marketlerde tanıtım ve tadım çalışmaları düzenledik. Lokal pazarlama materyallerinden faydalandık. Özetle, oldukça
aktif ve süreklilik arzeden çalışmalarımızla bugün bu noktaya geldik.

Keskinoğlu’nun hazır gıda ürün grubunda neler mevcuttur?

Bizim Pratik Lezzetler olarak adlandırdığımız işlenmiş piliç eti ürün grubumuzda, nagettan köfteye, dönerden schnitzel’e kadar 100’ün üzerinde farklı ürünümüz var.
Sektörde bu alanda en geniş ürün gamına sahip firma olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ürünlerimiz 5 dakikalık bir ısıtma işleminden sonra servise hazır hale geliyorlar.

Tamamen organik yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen Organik Yumurta ürününüzü anlatır mısınız?


Türkiye’de organik tarıma ilişkin yönetmelik, 2005’te yayınlandı ve biz Keskinoğlu olarak tüm süreci yakından takip ettik. Üretim güvenliği için bu tesislerin yerleşim merkezi, dere yatağı gibi bölgelerden uzak olması, hayvanların özgürce dolaşabilecekleri ve gıda güvenliğini koruyacak tedbirlerin alındığı organik tarım arazilerinin oluşturulması gibi birçok kriterin gözetilmesi gerekiyor. Keskinoğlu olarak önce tüm bu planlamayı yapmayı ve tüketicimize yüzde yüz organik yumurtayı en sağlıklı haliyle sunmayı hedefledik. Yumurta üretim tesisinin yanı sıra, kümeslerimize yakın bir noktada organik yem üretim tesisi de kurduk, yem ihtiyacımızı da Keskinoğlu kontrolünde
yapılan üretimle karşılıyoruz. 3 milyon TL yatırımla sadece organik yumurta üretimine özel bir tesis kurduk ve 2009 yılında organik yumurtayı tüketicilerimize sunmaya başladık.

Keskinoğlu fabrikalarının yem ihtiyacını karşılamak için kurduğu Yem Fabrikası’nın üretim kapasitesi ne kadardır?


Yem fabrikasının yıllık üretim kapasitesi 1 milyon 250 ton’dur.

Keskinoğlu ürünlerinin üretim sürecinden bahseder misiniz?

Tesislerimizdeki tüm üretim bir otomasyon sistemiyle el değmeden yapılıyor. Tüm tesislerde dünyadaki son teknolojiler kullanılıyor. Örneğin; kullandığımız yumurta tasnif makinesi yumurtalardaki zar çatlaklarını, kırıkları ayırırken kesimhanede kullandığımız teknoloji ile ürünlerin röntgenini çekip, gramajlarını eşit bir ağırlıkta tutabiliyoruz.

Hangi dünya ülkelerine ihracat yapmaktasınız?


Almanya, Amerika, Arnavutluk, Avustralya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Danimarka, Fiji Adaları, Gine, Gürcistan, Hong Kong, Irak, İsrail, İran, İsveç, İsviçre, Japonya, Kazakistan, Katar, Kuveyt, Kanada, Kosova, Kıbrıs, Makedonya, Malezya, Mayotte Adaları, Norveç, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan, Soçi, Seyşel Adaları, Tayland, Türkmenistan, Tacikistan, Ukrayna ve Yemen.

Sahip olduğunuz kalite belgeleri nelerdir?

Tesislerimizdeki belgeler; TSE, BRC, TÜV ISO 9001/ HACCP, ISO 22000, OHSAS 18001 ve İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi.

Firmanızın Ar-Ge politikasında yaptığı çalışmaları ve iş birliğinde bulunduğu kurumları anlatır mısınız?

Yeni ürün geliştirme konusunda hareket kabiliyeti oldukça yüksek olan firmamızın, Ar-Ge departmanında çalışan 20 mühendis, her yıl 10’un üzerinde yeni ürün geliştiriyor. Türk damak tadına göre geliştirilen bu ürünlerin tadımını 700 kişilik bir grup üzerinden yapıyoruz ve aldığımız yorumlarla ürünlerin son halini veriyoruz.

1994 yılında geri dönüşümlü kâğıtlar kullanılarak yaklaşık olarak yılda 100 milyon adet yumurta kabının üretildiği viol fabrikasını kurdunuz. Bu yönde gerçekleştirmiş olduğunuz diğer geri dönüşüm projeleriniz nelerdir?


Viol üretiminin yanı sıra 2007 yılında 2 milyon Euro yatırımla Sanikes markası altında tek kullanımlık kağıt bazlı böbrek küvet, ördek ve sürgü üretimine başladık.

Gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk çalışmalarınız nelerdir?   


Keskinoğlu olarak beslenmeden eğitime kadar birçok konuda çocuklara destek olmak için çeşitli sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Manisa Akhisar’da 11 derslikli İsmail Keskinoğlu İlköğretim Okulu ile 10 derslikli Zeliha Keskinoğlu İlköğretim Okulu’nu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamıştık. 2009 sonunda da Milli Eğitim Bakanlığı ile 2 yeni okul için daha protokol imzaladık. Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Keskinoğlu’nun adını taşıyacak olan 18 derslikli Anadolu Lisesi ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Keskinoğlu’nun adını taşıyacak 24 derslikli ilköğretim okullarının yapımına başlandı.

Keskinoğlu olarak, çocuklara sağlıklı beslenme bilincini erken yaşlarda kazandırma hedefiyle 2008 yılında başlattığımız “Haydi Çocuklar Sofraya” isimli bilinçlendirme kampanyasını da ara vermeden sürdürüyoruz. İlköğretim okullarında uzmanların katılımıyla düzenlediğimiz seminerlerle bugüne kadar 4 bin 500 çocuğa ulaştık. Şu anda Ege Bölgesi’ni kapsayan bu projeyle 2009 - 2010 öğretim yılında 10.000 çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz.

2010 yılındaki büyüme planlarınız nelerdir?

Keskinoğlu olarak 2009’u yüzde 36 büyüme ve 500 milyon TL ciro ve 42 ülkeye ihracatla kapattık. 2010 hedefimiz ise; 650 milyon TL ciroya ulaşmak ve 55 ülkeye ihracat yapmak.

2010’da beyaz et, yumurta, zeytinyağı ve lojistik pazarındaki payımızı ve üretim kapasitemizi artırmak için 40 milyon TL yatırım yapmayı ve var olan 2.250 çalışan sayımıza 250 kişi daha eklemeyi hedefliyoruz. 2 milyon adet olan yumurta üretim kapasitemizi 3,5 milyon adede, 230 bin olan piliç eti günlük kesim kapasitemizi de 2010’da 300 bin adede çıkarmayı planlıyoruz. 2008 sonunda kurduğumuz ve gıda sektöründeki 100’ün üzerinde firmanın çözüm ortağı olan FEM Lojistik’in araç filosunu da 250’den 350’ye yükselteceğiz. 

 

Lütfen Paylaşın

Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Delicious Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Digg Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in FaceBook Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Google Bookmarks Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Stumbleupon Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Technorati Submit Türkiye'nin İhracat Devi: Keskinoğlu in Twitter
 

 
skoc65