EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık
Pazartesi, 08 Kasım 2010 00:00

Işıklar Ambalaj, sektördeki öncü konumunu koruyor

 

 

Işıklar Yatırım Holding’in iştiraklerinden Işıklar Ambalaj; ağırlıklı olarak gıda, yapı malzemeleri, maden, kimya, hayvan yemi, tohum ve kompost gibi alanlara yönelik torba ve ambalajlar üreterek ürünlerinin yüzde 30’unu 50’yi aşkın ülkeye ihraç ediyor. Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık ile firma hakkında söyleştik

Işıklar Yatırım Holding’in bir kuruluşu olan Işıklar Ambalaj; 1972 yılında 70 milyon torba/yıl kapasiteli standart kraft torba üretim tesisinin kurulması ile faaliyetlerine başlayarak Türkiye’de bu alanda ilk özel girişim olma özelliğine sahip firma konumunu kazanmıştır. Işıklar Ambalaj’ı o yıllardan günümüze gelişim sürecini anlatır mısınız?

Belirttiğiniz gibi 1972’de başlayan gelişim yolculuğumuz, bugün Türkiye ve Türkiye’nin yanı sıra ihracat yaptığımız 50’yi aşkın ülkede sürüyor. O günden bu yana potansiyelini geliştiren bir şirket olan Işıklar Ambalaj, kuruluşunun 10. yılında Konya/Çumra’da yılda 160 milyon torba kapasiteli ikinci üretim tesisini faaliyete geçirdi. Halen üretimimizin sürdüğü Çumra fabrikamız, bugün yılda 300 milyon adet özellikli torba üretim kapasitesindeki W&H makine parkına sahip. Ayrıca 2008 yılında yapılan yatırımla 8+1 renge kadar baskılı bobin üretimi gerçekleştirebiliyoruz.

Ürün yelpazeniz ve üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ağırlıklı olarak gıda, yapı malzemeleri, maden, kimya, hayvan yemi, tohum ve kompost gibi alanlara yönelik torba ve ambalajlar üretiyoruz. Fabrikamızda 4 hat bulunuyor. Gıda torbası üretim tesislerimiz ise ayrıca konumlandırılıyor. Bu tesislerimiz tamamen hijyenik koşullar ile donatılmış durumda. Torba üretim hatlarımızda valfli torbalar, ağzı açık dipli torbalar, dikişli, körüklü torbalar ile devrik dipli torbalar üretilmekte. Üretimimizin yüzde 30’unu ihraç ediyoruz.

Gıda sektöründe çalıştığınız firmalardan birkaçını bizlerle paylaşır mısınız?

Gıda sektöründe ambalaj üretimi farklı bir titizlik gerektiriyor ve büyük önem teşkil ediyor. Gıda ürünlerinin kraft torba ile ambalajlanması, en az altı ay ile bir yıl arasında değişen ölçülerde daha uzun süre bozulmadan korunmasını sağlıyor. Toz, kir gibi dış etkenler maruz kalmadan, hijyenik koşullarda ve de nefes alabilen kraft kağıt, gıda ürünlerinin ambalajlanmasında önemli bir yere sahip.

Bir kattan altı kata kadar üretebildiğimiz torbaların ara ve en iç katlarına rutubete karşı ek olarak PE kat da ekleyebiliyoruz. PE tüplü ve PE laminasyonlu torbalar üretebiliyoruz. Valfli torbalarda farklı dolum yöntemlerine uygun olacak şekilde çözümler sunuyoruz. Üretilen torbaların paketlenmesi ve strech film ile kaplanması otomatik olarak yapılıyor. Baskı için gerekli mürekkep de el değmeden bilgisayar destekli olarak uygulanıyor.

Bu kapsamda gıda sektöründen halen hizmet verdiğimiz kuruluşlar arasında un ve nişasta üreticileri ağırlıkta. Ayrıca süt tozu, kakao tozu, şeker, kahve, bakliyat, haşhaş, donmuş gıda, baharat ve ayçiçeği gibi ürünler için de ambalaj üretimi yapmaktayız.

Halka açık olarak borsada işlem gören Işıklar Yatırım Holding’nin bu kararının öneminden bahseder misiniz?

Geçtiğimiz yıla kadar Işıklar Ambalaj çatısı altında farklı sektörlerde girişimlerimiz bulunuyordu. Işıklar Ambalaj’ın enerji, inşaat, döküm ve alışveriş merkezi gibi farklı sektörlerde yatırımlarının artması nedeniyle holdingleşmesine karar verdik ve Işıklar Yatırım Holding doğdu. Işıklar Yatırım Holding, İMKB’de işlem görmeyi sürdürüyor. Öte yandan Temmuz 2010’da iştiraklerimizden Çemaş Döküm’ü de halka açtık. Dolayısıyla şu anda iki şirketimiz borsada işlem görüyor: Işıklar Yatırım Holding ve Çemaş Döküm.

Şirketlerin halka açılarak tabana yayılmaları ile güçleneceklerine ve böylece piyasaların derinlik kazanacağına inanıyoruz. Halka açıklık sayesinde, üretim ve ihracat yaparak ortaya koyduğumuz değere halkı da ortak olmaya çağırıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Türk Standartları Enstitüsü tarafından 23.’sü düzenlenen Altın Ambalaj Yarışması’nda  Işıklar Ambalaj, geliştirdiği "Valfli Çift Kıvırtmalı, Kolay Açılır Dipten Saplı Gıda Torbası" ile ödüle layık görüldü. Bu başarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

Çok özel torba ve ambalaj tasarımlarında imzası bulunan Işıklar Ambalaj, aldığı ödüllerle sektördeki konumunu sürekli güçlendiriyor. Konya’daki tesislerimizde, kadrolu mühendislerimiz tarafından tasarlanarak geliştirilen bu ödüllü torbamız, gıda ürünlerinin daha güvenilir ve kullanımı kolay torbalarda taşınmasını sağlıyor.

Bugüne kadar sahip olduğunuz kalite belgeleri ve layık görüldüğünüz ödüller nelerdir?

Şirketimizde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uygulanıyor. Gıda alanında üretimlerimiz; Gıda ile Temasta Bulunan Materyal Üretim Sertifikası, Gıda ile Temasta Bulunan Materyal Sicil Sertifikasi ve İmalata Yeterlilik Belgesi ile gerçekleştirilir. Her sektöre özel çözümler sağlayan Işıklar Ambalaj kimya sektöründe yer alan firmalara yönelik olarak UN sınıfında yer alan tehlikeli maddelerin ambalajlanması için EN ISO 16104:2003 “Packaging - Transport Packaging For Dangerous Goods - Test methods” standart şartlarına uygun olarak TSE ‘den UN belgesi almış bulunuyor. ”Kraft Kâğıttan Mamul Gıda Harici Torbalar “ için TSEK belgesine sahibiz.

Işıklar Ambalaj’da ayrıca tam donanımlı PIRA tarafından akredite kâğıt analiz laboratuarı ve renk analizinin de yapıldığı mürekkep imalat sistemi bulunmakta.

Firma olarak üretimde kendinize ilke edindiğiniz kalite prensipleriniz nelerdir?

Sağlık, hijyen, sürdürülebilirlik, çevrecilik ve atık dönüşümü bizim için öncelikli konulardır. Bu hususlardan asla ödün vermeyiz. Ayrıca sahip olduğumuz kalite belgeleri de özenimizin bir göstergesidir. 

Kurumsal firmaların sizi tercih etmelerinin nedenlerini neler olarak sıralayabilirsiniz?

Sunduğumuz kaliteli ürünlerin yanı sıra müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem, tasarım ve Ar-Ge yatırımlarımızın bir sonucu olarak ürünlere kattığımız değer ve tabi yıllardır ortaya koyduğumuz başarıları referanslarımız olarak sıralayabilirim.

 

Geçen yıl duyurduğunuz Işıklar Park AVM projesi ne aşamada?

Işıklar Yatırım Holding’in bir iştiraki olan Işıklar Park AVM’nin Bartın’da hizmete açılacak ilk merkezi için mevcut binanın yeniden yapılandırılması sürecindeyiz.

Sosyal sorumluluk çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Holdingimizin kurucusu Turgut Işık’ın adını taşıyan Turgut Işık Vakfı ile Türkiye sınırları dâhilinde her yere ve her vatandaşa ihtiyaçları bulunan eğitim ve sağlık hizmetlerinde bulunabilmek amacıyla sosyal sorumluluk faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Turgut Işık Vakfı, şimdiye kadar yüzlerce öğrenciye eğitimlerini devam ettirebilmeleri için gereken bursları sağlamıştır.
Lütfen Paylaşın

Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Delicious Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Digg Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in FaceBook Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Google Bookmarks Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Stumbleupon Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Technorati Submit Işıklar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Kutlu Işık in Twitter
 

 
skoc65