EnglishArabicFrenchGermanItalianRussianSpanishTurkishChinese (S)
twitter
Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor
Salı, 13 Ağustos 2013 20:42

teda-Kagan_SahinTeda Global Genel Müdürü Kağan Şahin*

“Teda Global geliştirmiş olduğu franchising modelleri ile bakkal ve marketleri tek bir tabela altında birleştiriyor”

“Geleneksel pazarın yaşamasını sağlayan Teda Global, İstanbul-Kocaeli bölgesinde mağaza sayısını yılsonuna kadar 75-80’e ulaştırmayı hedefliyor”

Öncelikle Teda Global’in amacını ve uygulama yöntemlerinden kısaca bahseder misiniz?

Teda Global’in ana amacı giderek büyüyen hatta artık mahalle aralarına kadar yayılan ulusal zincirler karşısında sürekli kan kaybeden geleneksel pazara destek olmak ve geleneksel pazarın yaşamasını sağlamaktır.

Projenin gelişim sürecinde iki aşamalı bir yol izledik. Birinci aşama geleneksel pazardaki esnafın da ulusal zincirler gibi uygun fiyatlı ürün tedarik etmesini sağlamaktı. Bunun için “verimli tedarik sistemi” adını verdiğimiz yapıyı kurduk. Tamamen internet tabanlı olarak çalışan bu yapı var olan tedarik sürecindeki ekstra maliyetleri ortadan kaldırarak ürünün en uygun fiyatla satış noktasına ulaşmasını sağladı. 

Teda Global “verimli tedarik sistemi” ne üye olan tüm esnaf adına, tıpkı ulusal zincirler gibi, üreticiden uygun fiyatlarla toplu alım yapmakta ve aldığı ürünleri aktarma merkezinde “cross-docking” yöntemi ile ayrıştırdıktan sonra satış noktasının kapısına kadar teslim etmektedir.

İkinci aşama ise geleneksel pazarda yer alan bakkal ve marketleri kurumsal bir yapıya dönüştürerek çehresini değiştirmekti. Bugün pek çok kişi bakkal ve marketlerin ayakta kalabilmesi için tek yapması gerekenin uygun fiyatla ürün tedarik etmesi ve uygun fiyatlı satması olduğunu düşünür. Bu çok önemli bir faktör olmakla birlikte ayakta kalmak için gerekli olan tek faktör değildir. Kurumsal görünüm, modern ve ferah bir alışveriş ortamının olması, temizlik ve hijyen, gıda güvenliği, düzenli olarak yapılan kampanya ve tanıtımlar da diğer önemli faktörlerdir.

Teda Global geliştirmiş olduğu franchising modelleri ile bakkal ve marketleri tek bir tabela altında birleştiriyor. Mağazaların iç ve dış görünümünü tamamıyla değiştirerek kurumsal bir yapıya sokuyoruz, düzenli olarak hazırladığımız tanıtım ve kampanyalarla destekleyerek tüketiciye yeniden mahallesinin esnafını hatırlatıyoruz.

Teda Global’in mağaza modellerinden kısaca bahseder misiniz?

Teda Global olarak geliştirdiğimiz indirim marketi konseptinde 2 tip franchise mağaza modelimiz bulunmakta.

Bunlardan ilki ana markamız olan Teda Market mağaza modeli. Bu modele katılan bakkal ve marketler mağazalarının dış cephesindeki renkleri, tabelaları, reklamları ve diğer görsel malzemeleri mağaza içerisinde ise ışıklandırma sistemini, rafları, dolapları ve diğer teşhir stantlarını Teda Global’in belirlediği kurumsal standartlara göre değiştirmektedir.

Bu değişim sonrasında tüketici için mahallesinin bakkalı yepyeni ve modern bir görünüme kavuşmuş olur. Mağaza içerisinde rahat ve kolaylıkla alışveriş yapılabilecek bir ortam kurulur.

Teda Fırsat Noktası adını verdiğimiz diğer modelimiz ise tamamen esnafımızın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıktı. Bu modelde kaynak sıkıntısından dolayı tam dönüşüme katılamayan esnafımızın mağazasındaki kullanılabilir durumda olan malzemeler değerlendirilerek mağaza içerisinde yalnızca küçük birkaç düzenleme yapılıyor, mağazanın dış cephesi ise tamamen yenileniyor. 

Her iki mağaza modelinde de Teda Global’in belirlediği merkezle entegre çalışan akıllı yazar kasalar kullanılıyor. 

Bunların dışında bir de kaynak sıkıntısından ya da mağazanın metrekaresinden dolayı dönüşüme katılamayan esnafımız için geliştirdiğimiz Teda İnsert Noktası adlı modelimiz var. Bu modele katılan esnafımız mağazasının içinde ve dışında çok küçük çaplı birkaç düzeleme yaptıktan sonra Teda Global’in haftalık insert kampanyalarına katılabilmekte ve Teda Global’in ürün portföyünden yararlanabilmekte.

Teda Global’in franchise modeline katılan bakkal ve marketlere sunduğu avantajlar nelerdir?

Franchising modellerimize katılan bakkal ve marketler kurumsal ve modern bir kimliğe bürünerek tüketicinin gözündeki o “eski bakkal” imajından kurtuluyorlar.

“Verimli tedarik sistemi” ile kaliteli ve güvenilir markaları uygun fiyatlarla alıp uygun fiyatlarla satabiliyorlar. Mal alımı için dükkanını bırakarak toptancıları ve halleri gezme zahmetinden kurtuluyorlar. Taze meyve sebze de dahil olmak üzere tüm ihtiyaçlarını dükkanlarından çıkmadan internet üzerinden sipariş edebiliyorlar ve tüm siparişleri kapılarına kadar teslim ediliyor.

Merkezle entegre çalışan yazarkasalar sayesinde tüm franchise’larımızın stoklarını otomatik olarak takip ediyoruz. Stok miktarı azalan ürünler için nokta sahibini uyarıyoruz. Böylece bakkal ve marketleri stok takibi ve stok maliyeti gibi sıkıntılardan kurtarıyoruz.

Teda Global merkezi tarafından yönetilen haftalık insert kampanyaları ile cirolarının ve müşteri sayılarının artmasını sağlıyoruz.

Dönüşüm için anlaşmalı olduğumuz konusunda uzman mimari firmaları sayesinde dönüşüm sürecini en düşük maliyetle ve en kısa sürede tamamlıyoruz. 

Tüm bunların yanı sıra Teda Global olarak noktanın dönüşüm kararını vermesinden itibaren her konuda yanında olmaya ve her sorununu çözmeye çalışıyoruz, perakendecilik konusundaki bilgi birikimimizi aktarmaya çalışıyoruz. Bunu da gelişigüzel bir şekilde değil Teda Akademi adını verdiğimiz bir eğitim programı ile planlı ve takip edilebilir bir şekilde yapıyoruz. 

Kısa ve uzun vadeli büyüme planlarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

Uzun süren bir ön hazırlık ve altyapı sürecinden sonra Temmuz 2012’de pilot bölge olarak seçtiğimiz İstanbul-Kocaeli bölgesinde ilk franchise mağazamızı açtık. Bugün ise 32 satış noktasına ulaşmış bulunuyoruz. Artık sistemimizin oturmuş olması ve saha çalışmalarına ağırlık vermemiz nedeniyle bu sene itibarı ile nokta sayımız hızla artmaya başlayacak. Tüm bakkal ve marketlerin bu iş modelini bir anda kavraması ve kabul etmesi çok mümkün değil, ancak başarılı örneklerimiz artmakta ve bunlar diğer esnafımızı da teşvik ediyor.

Teda Global olarak biz, bu iş modelinin sağlayacağı avantajları anlatmak için cadde bazında bütün bakkal ve marketleri tek tek ziyaret ederek iş modelimiz hakkında bilgi veriyoruz. İsteyenlere açmış olduğumuz mağazaları gezdirerek canlı örnekleri görmelerini sağlıyoruz. 

Şuanda Türkiye’nin her köşesinden giderek artan bir talep var ancak biz planlı bir büyümeden yanayız. Bu nedenle öncelikle pilot bölgemiz olan İstanbul-Kocaeli bölgesinde mağaza sayımızı arttırmak istiyoruz. Yılsonuna kadar bu bölgede 75-80 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz.

Sonrasında Avrupa yakasında bir lojistik merkezi açarak İstanbul’un batısında ve Trakya bölgesinde mağazalar açmak istiyoruz. 

Uzun vadedeki hedefimiz tabii ki her ilde ve potansiyel ilçede bir lojistik merkezi açmak ve Teda satış noktalarını Türkiye’nin her köşesinde yaygınlaştırarak tüm esnafımızın bu milli projeden yararlanabilmesini sağlamak. j,

*Bu Röportaj, Gıda Yaşam Dergisi'nin 35. Sayısında Yayınlanmıştır.

Lütfen Paylaşın

Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Delicious Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Digg Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in FaceBook Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Google Bookmarks Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Stumbleupon Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Technorati Submit Teda Global ile bakkal ve marketler çıtalarını yükseltiyor in Twitter
 

 
skoc65